Contact details

COGST Office:
Mon-Fri 10-2pm 
0141 287 5447
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Facebook Image
Follow Us On Twitter - Image

button website sign up

button join our club

button club shop

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Great Swim at the West District Senior Age Group Championships East Kilbride 1st & 2nd March

Congratulations to all swimmers competing at the West Districts at East Kilbride. This competition is the last opportunity for our club swimmers to compete before Scottish Nationals in April. This was a "swim through" meet which means our swimmers are not tapered and are in full training before and after the competition. With a full competition programme there were some outstanding personal best times delivered and Glasgow had a strong medal haul by the Sunday evening.

Congratulations to all swimmers who attended this meet for both a positive and focused attitude which delivered solid swimming performances.
Thank you to all technical officials who attended this meet on behalf of the club. Special thanks to Moria Perrett who team managed three of the four sessions and was a great support to me over the weekend.

This was a great platform for our swimmers to now take forward to Scottish Nationals in just over four weeks time.

Andrena

 

Nicole Amato (14) F        
2:42.06L (F) Female 14-14 200 Back 5th PB (3sec)
2:23.90L (F) Female 14-14 200 Free 7th PB (2sec)
1:07.08L (P) Female 14-14 100 Free 9th PB (1sec)
1:15.56L (F) Female 14-14 100 Back 6th PB (2sec)
1:15.66L (P) Female 14-14 100 Back 5th PB (2sec)
Rosie Bancroft (19) F        
10:32.90L (F) Female 16 & Over 800 Free 8th    
1:24.09L (P) Female 16 & Over 100 Fly 14th    
5:00.78L (F) Female 16 & Over 400 Free 8th    
Adam Carnegie (15) M        
57.63L (F) Male 15-15 100 Free 4th PB (1sec)
58.05L (P) Male 15-15 100 Free 5th PB (1sec)
1:07.80L (P) Male 15-15 100 Back 4th    
2:28.61L (F) Male 15-15 200 Back 5th PB (4sec)
2:10.09L (F) Male 15-15 200 Free 8th PB (2sec)
Kirstin Clark (16) F        
1:02.15L (P) Female 16 & Over 100 Free 2nd    
1:02.57L (F) Female 16 & Over 100 Free 3rd    
5:35.29L (F) Female 16 & Over 400 IM 4th    
1:16.00L (P) Female 16 & Over 100 Back 10th    
Cara Croft (14) F        
1:34.19L (P) Female 14-14 100 Breast 19th    
1:19.23L (P) Female 14-14 100 Back 11th PB (11sec)
Mark Deans (19) M        
4:48.75L (F) Male 16 & Over 400 IM 2nd    
4:18.19L (F) Male 16 & Over 400 Free 5th    
16:39.33L (F) Male 16 & Over 1500 Free 2nd    
Scott Deans (15) M        
4:55.13L (F) Male 15-15 400 IM 1st    
2:45.45L (F) Male 15-15 200 Breast 5th PB (4sec)
4:21.96L (F) Male 15-15 400 Free 1st PB (1sec)
17:08.62L (F) Male 15-15 1500 Free 1st PB (1sec)
2:20.23L (F) Male 15-15 200 IM 2nd    
2:22.20L (P) Male 15-15 200 IM 2nd    
2:07.69L (F) Male 15-15 200 Free 4th PB (1sec)
Colin Graham (16) M        
1:08.83L (P) Male 16 & Over 100 Back 10th PB (1sec)
2:26.62L (F) Male 16 & Over 200 Back 8th PB (3sec)
Edward Gray (19) M        
2:35.32L (F) Male 16 & Over 200 Breast 4th    
2:15.02L (F) Male 16 & Over 200 Fly 2nd    
1:00.63L (F) Male 16 & Over 100 Fly 1st    
1:02.36L (P) Male 16 & Over 100 Fly 2nd    
Guy Haggerty (14) M        
5:20.01L (F) Male 14-14 400 IM 4th    
2:59.10L (F) Male 14-14 200 Breast 10th PB (2sec)
4:41.51L (F) Male 14-14 400 Free 5th    
2:37.67L (F) Male 14-14 200 Fly 4th    
1:16.99L (F) Male 14-14 100 Breast 4th PB (11sec)
1:19.85L (P) Male 14-14 100 Breast 6th PB (8sec)
2:29.29L (P) Male 14-14 200 IM 2nd    
2:29.38L (F) Male 14-14 200 IM 4th    
2:16.16L (F) Male 14-14 200 Free 4th    
Alastair Kirkwood (17) M        
4:54.89L (F) Male 16 & Over 400 IM 3rd PB (11sec)
2:45.83L (F) Male 16 & Over 200 Breast 6th PB (28sec)
1:02.08L (F) Male 16 & Over 100 Back 2nd    
1:04.20L (P) Male 16 & Over 100 Back 2nd    
2:18.10L (P) Male 16 & Over 200 IM 3rd PB (1sec)
2:20.08L (F) Male 16 & Over 200 IM 3rd    
2:06.40L (F) Male 16 & Over 200 Free 7th PB (18sec)
Ruairi Kirkwood (16) M        
2:52.48L (F) Male 16 & Over 200 Breast 9th PB (31sec)
1:05.03L (P) Male 16 & Over 100 Back 5th    
1:05.12L (F) Male 16 & Over 100 Back 5th    
2:20.47L (F) Male 16 & Over 200 Fly 5th    
2:17.01L (F) Male 16 & Over 200 Back 3rd PB (4sec)
2:01.15L (F) Male 16 & Over 200 Free 2nd    
Stewart Leanord (16) M        
2:22.77L (F) Male 16 & Over 200 Fly 7th    
2:25.27L (F) Male 16 & Over 200 Back 7th PB (5sec)
Chris Lowther (18) M        
57.90L (P) Male 16 & Over 100 Free 9th    
2:46.99L (F) Male 16 & Over 200 Breast 7th PB (2sec)
2:12.17L (F) Male 16 & Over 200 Fly 1st    
2:14.41L (F) Male 16 & Over 200 Back 1st PB (1sec)
2:01.70L (F) Male 16 & Over 200 Free 3rd    
Ross McCafferty (21) M        
1:00.20L (F) Male 16 & Over 100 Back 1st    
1:02.96L (P) Male 16 & Over 100 Back 1st    
Jack McComish (18) M        
55.17L (P) Male 16 & Over 100 Free 2nd    
55.22L (F) Male 16 & Over 100 Free 2nd    
2:33.49L (F) Male 16 & Over 200 Breast 2nd    
4:18.69L (F) Male 16 & Over 400 Free 6th    
1:09.26L (F) Male 16 & Over 100 Breast 2nd    
1:10.01L (P) Male 16 & Over 100 Breast 2nd    
2:16.90L (F) Male 16 & Over 200 IM 2nd    
2:17.23L (P) Male 16 & Over 200 IM 1st    
2:13.07L (F) Male 16 & Over 200 Free 14th    
Martin McInnes (15) M        
5:08.73L (F) Male 15-15 400 IM 3rd    
2:48.63L (F) Male 15-15 200 Breast 7th    
4:26.77L (F) Male 15-15 400 Free 2nd    
2:23.62L (F) Male 15-15 200 IM 3rd PB (1sec)
2:24.01L (P) Male 15-15 200 IM 3rd    
2:05.00L (F) Male 15-15 200 Free 1st    
Peter McManus (15) M        
1:20.70L (P) Male 15-15 100 Breast 10th PB (10sec)
2:36.77L (F) Male 15-15 200 Back 12th PB (10sec)
Victoria Milburn (18) F        
2:28.50L (F) Female 16 & Over 200 Back 1st    
2:14.44L (F) Female 16 & Over 200 Free 3rd    
2:56.94L (F) Female 16 & Over 200 Breast 6th PB (7sec)
Martin Monaghan (15) M        
1:09.63L (P) Male 15-15 100 Fly 14th    
Catherine Perrett (15) F        
3:01.17L (F) Female 15-15 200 Back 12th    
1:24.17L (P) Female 15-15 100 Fly 9th PB (4sec)
1:25.70L (P) Female 15-15 100 Back 15th    
3:00.11L (F) Female 15-15 200 Fly 2nd    
Ian Porteous (23) M        
4:13.85L (F) Male 16 & Over 400 Free 1st    
16:38.37L (F) Male 16 & Over 1500 Free 1st    
Ross Prociw (14) M        
2:39.84L (F) Male 14-14 200 Back 8th    
1:17.84L (P) Male 14-14 100 Fly 14th PB (11sec)
Johnallan Rennie (17) M        
1:08.02L (P) Male 16 & Over 100 Back 6th PB (14sec)
1:09.75L (F) Male 16 & Over 100 Back 6th PB (12sec)
2:26.84L (F) Male 16 & Over 200 Fly 10th    
1:03.06L (P) Male 16 & Over 100 Fly 4th PB (1sec)
1:04.02L (F) Male 16 & Over 100 Fly 5th    
Laura Robertson (16) F        
10:21.92L (F) Female 16 & Over 800 Free 6th PB (13sec)
1:18.44L (P) Female 16 & Over 100 Fly 13th    
1:20.16L (P) Female 16 & Over 100 Back 13th PB (6sec)
5:05.18L (F) Female 16 & Over 400 Free 10th PB (1sec)
Zoe Scott (17) F        
2:36.09L (F) Female 16 & Over 200 Back 6th    
2:34.72L (P) Female 16 & Over 200 IM 7th    
2:13.80L (F) Female 16 & Over 200 Free 2nd PB (1sec)
1:11.36L (P) Female 16 & Over 100 Back 3rd PB (1sec)
1:13.40L (F) Female 16 & Over 100 Back 5th    
4:43.45L (F) Female 16 & Over 400 Free 3rd    
Johnstone Shearer (21) M        
56.09L (F) Male 16 & Over 100 Free 5th    
56.58L (P) Male 16 & Over 100 Free 5th    
1:10.29L (P) Male 16 & Over 100 Back 16th    
1:16.29L (P) Male 16 & Over 100 Breast 6th    
1:17.54L (F) Male 16 & Over 100 Breast 6th    
2:29.99L (P) Male 16 & Over 200 IM 8th    
2:08.95L (F) Male 16 & Over 200 Free 10th    
Aaron Sievewright (19) M        
1:08.23L (P) Male 16 & Over 100 Fly 14th    
2:13.38L (F) Male 16 & Over 200 Free 15th    
Kaitlin Stevenson (15) F        
2:43.76L (F) Female 15-15 200 Back 7th PB (4sec)
2:47.71L (P) Female 15-15 200 IM 10th PB (2sec)
1:18.16L (P) Female 15-15 100 Back 7th    
3:13.12L (F) Female 15-15 200 Breast 6th